Vene Teatris toimub „Bernarda Alba maja“ kauaoodatud esietendus

Vene Teatri lavastaja Ivan Strelkin ei ole selle maailmadramaturgia tähtteose lavastamisel kasutanud traditsioonilisi ja tavapäraseid võtteid.

„Federico García Lorca näidendit tõlgendatakse tavaliselt kui sünget ja lootusetut lugu sellest, kuidas julm ja türanlik ema määndab oma viit õnnetut tütart ja noorte naiste allasurutud kired, nende unistused armastusest ja vabadusest viivad pere katastroofini. Minu jaoks on ainuke kaastunnet vääriv inimene just nimelt see õnnetu ema, kes saatuse tahtel on oma viie arutu tütrega sattunud külakesse, mida isegi kaardilt ei leia, kus inimeste kombed on lihtsad ja julmad. Bernarda püüab hoida tütreid õudse maailma eest, mis ümbritseb perekonna maja. Minu jaoks ei ole selles loos põhikonflikt mitte vabaduse ja orjuse ega noorus ja vanaduse vahel, vaid loomalikkuse ja inimlikkuse vahel,“ ütleb lavastaja Ivan Strelkin.

Peaosas on Liidia Golovataja, kelle 70. juubeliks on lavastus ajastatud. Raske oleks jõulise ja ja andeka näitlejanna jaoks valida sobivamat – tähendusrikkamat ja eredamat –  rolli. Etenduses teevad kaasa Liilia Šinkarjova ja Jelena Jakovleva, kes samuti tähistasid hiljuti oma juubelit, 65. sünnipäeva, ja on tulvil loomejõudu. „Majas…“ mängib ka Tatjana Manevskaja, kes hiljuti tähistas oma 60. sünnipäeva. Nende näitlejatega on noortel – Anna Markoval, Natalja Dõmtšenkol, Marina Maloval, Tatjana Kosmõninal ja Anastasia Tsubinal – raske konkureerida. Aga tegelikult, ansamblis ei konkureerita, vaid tehakse koostööd.

Selles, peamiselt naistegelastega näidendis, on muidugi olemas ka rollid meestele, mida mängivad Oleg Rogatšov, Sergei Furmanjuk, Aleksandr Žilenko ja Artjom Garejev.

Esietendus toimub 27. veebruaril 2014 kell 19.00 Vene Teatri suures saalis.

http://www.delfi.ee/teemalehed/toomas-hendrik-ilves