Vene Teatris tuleb lavale ameerika dramaturgi maailma esietendus

22. aprillil jõuab Vene Teatris lavale Ameerika näitekirjaniku Don Nigro lavastus “Öö Evale”, mille keskmes on õigusemõistmine mineviku üle.

Teatri kunstiline juht Igor Lõssov lavastab seda kui lahendusteta mõistatust, nagu liiga paljude muutujatega võrrandit. “Tõde ei tea keegi, aga kes teab, see ei taha rääkida. Kes aga aimab, kardab rääkida,” ütles Lõssov “Aktuaalsele kaamera”.

Vana bukinisti (Lõssov) loodud steriilsesse keskkonda tungib halastamatult veetleva naise kujul (Natalja Murina) minevik, mida räsivad Oświęcimi õudused, piinatud ihu ja tapetud hing, ta võtab endale kohtuniku rolli ja tema kohtuotsus (on see siis õiglane?) purustab bukinisti tütre (Maria Pavlova) elu.

Tjuttšev on öelnud võimsad sõnad: “Õnnis on see, kes on maailmas selle saatuslikel hetkedel…” Ei, ütleb Igor Lõssov oma lavastusega, ei ole õnnis, vaid hukule määratud, kuna saatuslikud hetked (just nimelt selline ajavahemik, rõhutab lavastaja) võivad muuta inimese tema vastandiks.

“Kurjus võidab! Igal juhul,” ütleb üks lavastuse tegelaskujudest. Ja õudne on see, et talle on võimatu vastu vaielda. Kui, siis ainult lavastusega, mis ei kanna endas kunagi kurja, vaid seisab kõigest jõust sellele vastu.

“Öö Evale” on inglise keelest tõlkinud Viktor Veber, lavastus ei ole soovitatav alla 14aastastele. Esietendus on 22. aprillil väikses saalis.

http://kultuur.err.ee/l/teater