Vene Teatri projekt „Muinasjutte maalt ja merelt” kutsub esietendusele

Ka uuel hooajal jätkab projekt „Muinasjutte maalt ja merelt” lastele erinevate maade kultuuritraditsioonide, muusika ja kommete tutvustamist. Rahvajutud ja muistendid on esimesed lood, mida lastele jutustatakse. Just sealt saab laps vastuseid paljudele küsimustele ja juhiseid eluks.

Sel sügisel kutsub teater lähemalt tutvuma juudi kultuuriga. 5. ja 6. oktoobril esietendub Daniil Zandbergi lavastatud näidend “Husham ja tuul”. Tema lavastatud oli ka tsükli esimene muinasjutt „Kollane toonekurg“. „Husham ja tuul” on üks neist muinasjuttudest, mida ei leia kuskilt mujalt peale juudi kultuuri. See on naljakas lugu väikesest poisist, kes läheb turule, ajab kõik segamini, ja tema kujutlusvõimest ärkab kogu maailm ellu. Ta teab, et Isegi kui ta teeb kõike valesti, ootab teda kodus armastav pere ja lähedaste toetus. Võimalus vigu teha annab meile vabaduse. Taas koju naastes tervitatakse teda sõnadega: „Sa ajasid jälle kõik sassi, aga me armastame sind just sellisena, nagu sa oled!" Armastuse ja tunnustuse kuulmine on mõnikord palju väärtuslikum kui loengud selle kohta, kuidas asju õigesti teha.

Tänu tekstidele ja raamatutele on juudi kultuur, keel ja traditsioonid paljuski säilinud. Lavastaja sõnul lähtuti ennekõike ideest, et raamatud kätkevad endas tervet maailma. „Raamatud on reisimine, raamatud on lõputult huvitavad! Üritasime teha nii, et muinasjutt tuleks sõna otseses mõttes raamatust välja,” rääkis Daniil Zandberg. „Kuigi lugu on võib-olla pisut naiivne, siis minu jaoks on oluline sõnum, et Husham ei kardaks teha vigu - ta teab, et teda toetatakse. Ja see aitab elus palju. Mulle tundub, et see annab väärtusliku vabaduse maailma uudistada, proovida ja avastada. Tegijad muutsid näidendi „Husham ja tuul" mõnusaks ja soojaks, justkui loeksid vanemad lastele enne magamaminekut muinasjuttu - raamat ärkab sõna otseses mõttes publiku silme all ellu ning raamatutegelased muutuvad arusaadavaks ja lähedaseks.