Inspektor tuleb

John Boynton Priestley
  • Suur saal

8.01.2023
Leonid Ševtsovi juubeli auks

Näitleja loometeest kokkuvõtte tegemine on alati meeldivalt põnev ja 1960. aastast Vene Teatri truppi kuulunud teatrikorüfee Leonid Ševtsovi puhul kutsub see esile siirast imetlust. Vähestel õnnestub nii palju aastaid loominguliselt tegev olla, üliharuldased on aga juhud, kus sedavõrd pikk karjäär on olnud pühendatud ühe teatri teenimisele. Leonid Ševtsovi loominguline biograafia on elavaks tõestuseks sellest, et teater on näitleja kodu. Tema ajalooline mälu Vene Teatrist ulatub kaugemale kui kellelgi teisel.

Publikul on raske mitte langeda Ševtsovi lummusesse. Ta kuulub selle ajastu näitlejate hulka, kes mitte ei tööta teatris, vaid teenivad teatrit; kes ei mängi rolli, vaid elavad laval. Tema noorte kolleegide sõnul on Ševtsovi näitlejameisterlikkus sedavõrd kõrgel tasemel ja tema suhtlusoskus niivõrd lihtne ja loomulik, et temaga koos olla ja lava jagada on suureks naudinguks.

Ševtsov on Vene Teatri laval elanud läbi kümneid elusid – ta on avastanud uusi tahke Shakespeare’i, Ibseni, Gogoli, Tolstoi, Moliere’i ja Tšehhovi tegelaskujudes, jäädes seejuures kõik need aastad nõutud näitlejaks. Tema osatäitmine juunikuus Sagadi mõisas etendunud “Armuleivasööjas” oli ere hetk Eesti teatrisuves, mis teenis ära suure publikuhuvi ja teatriarvustajate kiitvad hinnangud. Ta kuulus tänavu mitmete parima näitleja ja parima meesnäitleja edetabelite tippu – ehe näide sellest, kuidas ka kõrges vanuses on võimalik olla silmapaistvas vormis, kui andekust toetab töökus ja professionaalsus.

Vaatamata publiku ja kolleegide armastusele on Leonid Ševtsov otsustanud oma lavakarjääri lõpetada. 8. jaanuaril mängitakse legendaarse näitleja 85. sünnipäeva auks Vene Teatri Suurel laval etendust "Inspektor tuleb" – ideaalne valik teatriõhtuks, kui soovite kogeda ühtaegu lõõgastavat elamust ja mõtiskleda ajatute küsimuste üle. See on üks viimaseid rollitäitmisi suure kunstniku loometeel, kelle panust Vene Teatri ajalukku on raske üle hinnata.

Päevakangelane soovib sel õhtul teha kummarduse publiku ees, kes teda armastas, lava ees, millel tõõtamist ta jumaldas, ja lavapartnerite ees, kes tema tööd jätkavad.

Pärast etendust on kõigil võimalik oma lemmiknäitlejat õnnitleda.


Krimidraama

Soovituslik vanus:12+

Etenduse kestus 2 tundi ja 10 minutit, ühe vaheajaga

NB! Laval suitsetatakse

Tooliridade otsmistelt kohtadelt on vaadatavus piiratud. Vabandame!

Etendus on eestikeelse sünkroontõlkega

Eduka  ettevõtja Artur Birlingi peres tähistatakse rõõmsat sündmust – tütar Sheila kihlumist. Peotuju rikub aga ootamatult külla saabunud salapärane võõras, kes nimetab end politseiinspektoriks. Ta uurib noore tüdruku enesetappu.  Aga kuidas on selle tragöödiaga seotud Birlingite perekond? Võib-olla on tegemist eksitusega? Ja kust see inspektor üldse välja ilmus?

Antud loos on palju küsimusi ja sama palju teineteisele vasturääkivaid vastuseid. Ja ainult ootamatult ärkav südametunnistuse ärev hääl võib vihjeid anda, millised vastused on õiged...

1944. aastal kirjutatud J. B. Priestley näidendist „Inspektor tuleb“  kujunes autori kõige populaarsem teos, mida on saatnud muljetavaldav edu nii teatrilaval kui ka kinolinal. Venemaal võeti näidend eriti soojalt vastu. Isegi nii hästi, et selle maailmaesietendus sai teoks mitte autori kodumaal Suurbritannias, vaid Moskva Kammerteatris 1945. aastal.

Vaatamata sellele jõuab näidend Eesti Vene Teatri lavale esmakordselt.

Kuigi näidend on kirjutatud peaaegu sada aastat tagasi, võib veendunult öelda, et meie ajal on lugu omandanud veelgi prohvetlikuma tähenduse kui J. B. Priestley ise eeldada võis. Lavastus lavastuse järel on tõestanud, et see teos on aegadeülene.  Vahetuvad aastakümned, riigid, inimesed, kuid inspektori saabudes heliseb uksekell ikka samamoodi.

On aeg lasta sel heliseda ka Vene Teatris....

Esietendus 6. veebruaril  2021

Osades:
Lavastusmeeskond:
Arvustused
Kohal on kaks inspektorit https://www.sirp.ee/
Леди и джентльмены! Откройте шкаф и предъявите ваши скелеты! https://stolitsa.ee/
Инспектор-совесть: возлюби ближнего своего https://rus.postimees.ee/
Гареев о новом спектакле Русского театра: инспектор показывает ориентиры, о которых люди забыли https://rus.err.ee/