Roman Viktjuk. Geniaalne huligaan

14. detsembri talveõhtu on Vene Teatris pühendatud mehele, kes oli julge, vaba ja imeliselt kauni teatri looja, Roman Viktjukile.

Tema looming – see oli läbi elu kestev performance…  Meisterliku lummuse loojana, edu soosikuna oli ta oli ta erakordselt särav inimene ja suur isiksus. Tema lavastustes tegid väljapaistvalt säravaid rolle kaasaja vene teatri kõige tuntumad näitlejad – Alissa Freindlich, Tatjana Doronina, Igor Kostolevski, Margarita Terehhova, Ljudmilla Maksakova, Jelena Obrastsova, Sergei Makovetski, Dmitri Pevtsov...

Skandaalselt kuulsaid Viktjuki proove unistati vaadata rohkem kui tema kuulsust kogunud lavastusi, aga igal tema esietendusel valitses jumaldamise atmosfäär. Meie teatrikülastajad teavad seda mitte ainult juttude põhjal – Roman Viktjukki kutsuti meelsasti Vene Teatrisse lavastama ning tema etendusi "Saadanasigidik" ja “Päikeseloojangu bulvar” saatis uskumatu publikumenu.

Koostööd Roman Viktjukiga meenutavad sel õhtul  Tatjana Manevskaja ja teised Vene Teatri näitlejad.

Kahtlemata rõõmustab publikut ka kohtumisõhtu üllatus: lavale astuvad Roman Viktjuki teatri juhtivad näitlejad, kes on mänginud kõigis tema kuulsates lavastustes – Dmitri Bozin, Ljudmilla Pogorelova, Oleg Issajev ja teatri praegune peanäitejuht Deniss Azarov.

Kohtumisõhtu kavas on Ella Agranovskaja dokumentaalfilm “Geniaalne huligaan”. Filmis on jäädvustatud Roman Viktjuk tegemas proove Vene Teatris lavastusega “Päikeseloojangu bulvar”.

Film ei ole siiski prooviperioodi kroonika – kaamera fikseerib peategelast erinevates olukordades - kord on ta kirglikult rahulolematu, siis naljatleb, räägib liigutatult kolleegidest, kellega ta on koos töötanud, pritsib lavalt saali šampust ja – lahkub, öeldes hüvastijätuks:”Ainult teatris ei suuda surm võita, sest me tuleme publiku ette kummardama – surnud ei tõuse püsti ja ei oota aplausi”.

Samuti tutvustatakse selle filmi operaatori Nikolai Šarubini uut fotonäitust “Hetked. 110 episoofi kinooperaatori elust”.

Roman Viktjuk lahkus meie seast igaveseks. Aga 14. detsembri õhtu meenutab meile veel kord:”Ainult teatris ei suuda surm võita...”

 

Lavastused
14.12.2021 · 19:00