Eesti matus /Viimsi vabaõhumuuseumis

A. Kivirähk
  • Viimsi vabaõhumuuseumis

Soovitatav vanus 14+

Etendus kestab 2 tundi ja 40 minutit (ühe vaheajaga)

Etendusel on sünkroontõlge eesti keelde

Lavastus "Eesti matus" vabas õhus

 
Vene Teater kutsub vaatajaid sumedatel augustiõhtutel nautima vabas õhus Üllar Saaremäe lavastust "Eesti matus" Andrus Kivirähki näidendi põhjal. 

"Eesti matus" esietendus Vene Teatris 2019. aasta lõpus, kuid koroonakriisi tõttu sai seda teatrisaalis väga vähe mängida. 2020. aasta suvel viidi lavastus üle Viimsi vabaõhumuuseumisse, kus näidendi tekst omandas täiesti uued värvid ja lavastus ise sai uue hingamise ning mõjuvõimsama mänguruumi. 
Merekohin, ajaloolised Eesti talutared, värske õhk ja lehtede sahin lasevad näidendi tekstil kõlada mitmekihilisemalt, jõulisemalt ja  elavamalt. 

Seda eneseiroonilist, kohati valusalt naljakat ning samas nukra alatooniga lugu armastavad nii teatritegijad ise kui ka publik. Seepärast kutsume vaatajaid taas Viimsi vabaõhumuuseumisse, et nautida mere kaldal, vabas õhus, ajalooliste taluhoonete vahel seda kaasakiskuvat lugu Vene Teatri suurepärase näiteseltskonna esituses. 

Etendused toimuvad 29.,30. ja 31. juulil ning 1.,3.,5.,6.,7. ja 8. augustil.

Viimsi vabaõhumuuseumi aadress: Rohuneeme tee 51 / Muuseumi tee 1, Pringi küla, Viimsi vald.

Teatrikülastajatel on võimalik Viimsisse sõita teatribussiga. Buss väljub teatri eest tööpäeviti kell 17.30 ja Viimsist tagasi kell 22.00; puhkepäeviti väljub buss teatri eest kell 16.30 ning Viimsist tagasi linna kell 21.00.

 Viimsi vabaõhumuuseumisse saab kohale sõita ka ühistranspordi bussidega nr 114 ja 260 (peatused Tamme või Ranna).  Samuti on võimalik on sõita bussiga nr 1A- sellisel juhul tuleb sõita Viimsi Keskusesse ja seal istuda ümber bussile nr V1 või V5 (Viimsi valla siseliinid).  Viimsi keskusest võib muuseumisse ka jalutada, see võtab aega umbes 35 minutit.

"Andrus Kivirähki näidend "Eesti matus" on Vene Teatris välja toodud väga ootamatu võtmes.  Olukorrad, mis tavaliselt panevad nutma - on naljakad, kohad, kus tavaliselt naerdakse - seal tuleb tõsiselt järele mõelda... Erakordselt peenetundeliselt on  välja joonistatud peategelaste kodutalus toimuv - mitte ühtegi üleliigset sõna, mitte ühtegi põhjendamatut žesti, naljakas ja kurb on eelkõige seetõttu, et kõik on äratuntav... see on meie enda elust, meist endist.<…> Etenduselt lahkud kerge tundega, mõeldes sealjuures erinevatele teemadele, kihistad naerda, meenutad peategelaste suhtlust ilmestanud säravaid pärleid ning ootamatuid arenguid. Tunne on kerge ja samas ka sügav.  Braavo kõigile, kes selle lavastuse valmimisele kaasa aitasid!"

Irina Danilova, Eesti Instituudi programmi "Kultuurisamm" tellimusel valminud arvustus (blogi.kultuur.info)

Andrus Kivirähk - Eesti kaasaja populaarseim romaani-, novelli-, näite- ja lastekirjanik. Tema teoste isikupärane huumor, sotsiaalne närv ja midagi ainult Kivirähkile omast, on temast teinud tõelise rahvakirjaniku, kelle kohta on ka öeldud: "Eestis ei ole ühtegi kirjanduspreemiat, mida Andrusele omistatud ei oleks".  

Üllar Saarmäe - tuntud Eesti näitleja ja lavastaja, tänasel päeval ka riigikogu liige. Endine  Rakvere Teatri endine peanäitejuht (1996-2017). Teda on autasustatud paljude Eesti teatripreemiatega, muu hulgas on talle omistatud Voldemar Panso nimeline auhind (1991), Ants Lauteri nimeline auhind (2000), Kultuurkapitali aastapreemia (2001), Eesti Raadio näitlejapreemia (2005), Eesti teatri parima meesnäitleja aastapreemia (2008) jt.

 

 

 

Lavastusmeeskond:
Arvustused
Vene Teater toob Viimsi vabaõhumuuseumi õuele oma populaarse lavastuse – Andrus Kivirähki näidendi põhjal valminud „Eesti matus“ https://viimsiteataja.ee/
«Похороны по-эстонски» переносятся в Виймси https://stolitsa.ee/