Olümpia

O. Muhhina
  • Suur saal

Etendusel on sünkroontõlge eesti keelde.

Soovitatav vanusele 10+

Etenduse kestus 2 tundi, ühe vaheajaga

Vene Teatri ja Sankt-Peterburi teatri “Balti maja“ ühisprojekt

Jelena Gubaidullina  "Teatralnaja  Afiša": «Olja Muhhina kirjutas näidendi “Olümpia“  Moskva teatri “Pjotr Fomenko Meistiklass“ tellimusel.   Teatri poolt esitatud ülesandele lähenes dramaturg  vastutustundlikult, luues eepilise teose, mille tegevus algab 1975. aastal ja jõuab välja kaasaega.  Aastad lendavad näidendis nagu sügisesed lehed tuules: stagnatsiooniaastad, Olümpia, poliitiline, perestroika, putšid, rikkad aastad, vaesed aastad.  Näidendi  sisukokkuvõte võiks vabalt asendada õpikutes  välja toodud ajaloosündmuste kronoloogilist tabelit.   Selle taustal joonistub eredalt välja ühe perekonna lugu. Elu keerleb neil kui kaleidoskoobis, perekondlikud peod, vaidlused, leppimised, kohumised lahkumised, kaotused“.

 

Kunstiline juht, lavastaja Filipp Loss: Vene Teatrit Eestis  ja Peterburi teatrit “Balti maja“ on paljude  aastate jooksul sidunud sõprussuhted, mille raames tekkis idee luua ühine lavastus, mis oleks samaaegselt nii Tallinna kui Peterburi teatri repertuaaris.   Me otsisime koos  “Balti maja“ direktori Sergei Šubiga dramaturgilist materjali,  mis sobiks mõlemale teatrile  ja ma pakkusin välja Olja Muhhina näidendi “Olümpia“. Mulle tundub, et selle süžee ja peategelased on ühtmoodi huvipakkuvad nii Peterburi kui Tallinna teatrikülastajale. 

Tegevus algab enne Moskva olümpiat ja jõuab välja meie aega.  Selle näidendi tegelased on enam-vähem minu eakaaslased, minu noorus möödus samuti 90. aastate alguse tormiliste sündmuste taustal- putš, Isehakanud Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee, Valge maja tulistamine Moskvas jm.  Minu õpingud, töö, elu möödusid nende sündmuste taustal, mida näidendis kirjeldatakse.  Vahel ma ei pööranud neile suurt tähelepanu, aga nüüd, tagasi vaadates mõistan, kuivõrd oluliselt muutus riigi elu just nende lühikeste aastate jooksul.

 

Esietendus 8. märtsil 2019. aastal.

Lavastusmeeskond:
Arvustused
Режиссер спектакля Филипп Лось в гостях у передачи Кофе+ https://www.youtube.com/watch?v=6PEjZtLZRUM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR16fyd1NPbzKjOF5PCqTKhiJuMnNPYNtrC--Kk2fzHeEoYG0ymkdgWFgBY.ee/
В Русском театре 8 марта состоится премьера спектакля "Олимпия" https://rus.err.ee/
Miška magushapud ja valikulised pisarad https://sirp.ee/
«Олимпия»: похороны по-русски https://rus.postimees.ee/