Keisri hull

V. Durnenkov / J. Krossi romaani motiividel
  • Suur saal

Etendus on eestikeelse sünkroontõlkega

Soovituslik vanus: 14+
Etenduse kestus on 2 tundi ja 30 minutit (ühe vaheajaga)

Vene Teatri lavastus kõige kuulsama ja enim tõlgitud eesti kirjaniku Jaan Krossi romaani "Keisri hull" ainetel. Näidendi autoriks on Vjatšeslav Durnenkov.

Jaan Kross alustas loometeed poeedina, kuid saavutas kuulsuse ajalooliste romaanide autorina. Ta nomineeriti korduvalt Nobeli preemiale ja on võitnud muuhulgas Balti Assamblee kirjanduspreemia (1999).

Romaani peategelane, seesama keisri hull, on tõsieluline isik, polkovnik Timotheus von Bock, kes võttis osa Napoleoni vastastest sõdadest. Teenistusest lahkumise järel julges ta saata keiser Aleksander I-le Venemaa põhiseaduse projekti, milles kritiseeris teravalt autokraatlikku valitsuskorda ja pärisorjust. See tõi kaasa kümneaastase vangistuse Schlüsselburgi kindluses. Kas tegemist oli hullumeelse romantikuga, kes oli kinni jäänud Don Quijote aegadesse, või hoopis visionääriga, kes oli oma ajast ees?

Lavastuses on kaks võrdväärse kaalukusega kangelast: Timotheus, „hull“, ja keiser Aleksander I, tema noorusaegade sõber. Lavastuse põhitähelepanu on koondunud võimu temaatikale. Kuidas see mõjutab inimest, kuidas see muudab tema ideaale, kuidas see koormab inimest ja kuidas see hävitab ta. Kas on võimalik jääda truuks oma ideaalidele, muuta need oma elu reegliteks, riskimata hulluks tembeldamise ja vabaduse kaotamisega?

Näidendi lavastas tuntud näitleja ja lavastaja Julia Aug. Tema käe all on Eestis valminud lavastused "Minu Eesti vanaema" (R.A.A.A.M. ja Vaba Lava) ja "Venelased, nad on nii ..." (Uus Teater). Venemaalt lahkumise järel 2022. aastal sai temast Vaba Lava projektijuht Narvas, kus ta on läbi viinud mitmeid huvitavaid loomeprojekte.

Lavastuse muusikat kuula SIIT

Osades:
Lavastusmeeskond:
Arvustused
Виктор Сольц: "Императорский безумец" на русском поле экспериментов https://rus.err.ee/
Интервью в эфире передачи "Кофе+" https://etvpluss.err.ee/
Margus Mikomägi. Julia Augi lavastus Vene draamateatris: Keisri hull ja Põrgupõhja Jürka on kaksikvennad! https://maaleht.delfi.ee/
Julia Aug toob Vene teatris lavale teatriversiooni Jaan Krossi romaanist "Keisri hull" https://kultuur.err.ee/
Tallinna uudised: Vene Teater toob lavale Jaan Krossi ainetel "Keisri hullu" https://pealinn.ee/
Видеорепортаж о премьере спектакля "Императорский безумец" https://limon.postimees.ee/
Репортаж в передаче "Актуальная камера" https://rus.err.ee/
Александр Ивашкевич – о ролях, в которые не нужно вживаться https://stolitsa.ee/
Lavastused
02.09.2023 · 18:00
06.10.2023 · 19:00
28.10.2023 · 18:00
04.11.2023 · 18:00