ELAGU KUNINGANNA, VIVAT!

Robert Bolt
  • Suur saal

Mihhail Tšehhovi nimelise Riia vene teatri külalisetendused

Fantaasiamäng ühe vaheajaga

Etenduse kestus 2 tundi ja 55 minutit (koos vaheajaga)
Suur saal. Soovituslik vanus: 16+

Eestikeelse sünkroontõlkega

Elizabeth Tudor ja Mary Stuart. Inglismaa kuninganna ja Šotimaa kuninganna. Protestant ja katoliiklane. Kaks rivaali, kaks äärmust, kaks legendi. Kaks naist, kes kunagi ei kohtunud, kuid kel oli tohutu mõju teineteise saatusele – ja Euroopa poliitikale. Kuid seejuures avaldas poliitika tohutut mõju ka nende endi elule, kujundades nende elukäiku sünnist saati.

Briti näitekirjanik ja stsenarist Robert Bolt (1924-1995) iseloomustab oma kangelannasid järgmiselt: "Elizabeth oli esinduslik kuju, iseteadlik ja närviline. Tal oli raske, üksildane ja ohte täis lapsepõlv. See kasvatas temas distsipliini ja oskust käsitleda olukordi ratsionaalselt", varjates samas sügavat rahulolematust ja vägivaldset iha olla õnnelik. "Mary oli kapriisne, rafineeritud ja kirglik naine, ilus, (...) sensuaalne ja väga subjektiivne. Ta sündis kuningannaks ja oli hällist peale harjunud, et kõik kummardavad ta ees“.

Seda säravat ja teravat, intriige ning keerdkäike täis lavastust võib võrrelda seiklusromaani ja spioonipõnevikuga: kapriisid ja vandenõud, hoolimatus ja ettevaatlikkus, eneseohverdus ja kasuahnus, armastus ja armukadedus ... Elizabeth valib igas olukorras kohustuse täitmise Inglismaa ees ja võimu, Mary aga lähtub alati tunnetest.

Mitte asjata ei kirjeldanud üks Šoti kuninganna biograafidest Mary elu kui lugu "mõrvast, kirest, religioonist ja sobimatutest armukestest". Ja ometi, kui poleks olnud poliitikat … Kuigi just see ongi asja mõte: poliitika mürgist mõju on võimatu eemaldada mõningatest suhetest – nii kuueteistkümnendal kui ka kahekümne esimesel sajandil.

Lavastused
10.02.2023 · 19:00