Valgevenemaa 2020

  • Väike saal

"VALGEVENEMAA 2020" on  Artjom Garejevi ja Viktor Marvini lavastusprojekt, mis põhineb  valgevene dramaturgi Andrei Kureitšiki näidendil "Solvatud. Valgevenemaa".

Eestikeelsed tiitrid.

Kõigest 2,5 kuud  pärast näidendi ilmumist oli seda mängitud üle 100 korra 71 erineval laval ja rohkem kui 20 riigis - Leedus, Lätis, Poolas, Ukrainas, Venemaal, Rootsis, Suurbritannias, Hollandis, Ungaris, Hongkongis, ainuüksi Ameerika Ühendriikides esitati antud teksti  esimese 2 kuu jooksul rohkem kui 30 erineval teatrilaval.  Nüüd jõuab näidend esimest korda Eesti teatrilavale ja see on esimest korda tõlgitud ka eesti keelde.

Esietendus toimub 9. augustil 2021 ja on otseselt seotud resonantsi esile kutsunud Valgevene presidendivalimiste aastapäevaga.

Lavalugu kujutab endast kahe reaalsuse sünteesi. Ühelt poolt dokumentaalne ja teiselt kunstiline tasand, kus väljamõeldud süžeeliinid sulanduvad tihedalt reaalselt aset leidnud sündmustega.

Kuigi näidend on kirjutatud nö kuumadel jälgedel, pakuvad projekti autorid publikule võimalust vaadata 2020. aasta augustis Valgevenes toimunud sündmustele teatud ajaliselt distantsilt.

Etendus algab hetkest kui vaataja siseneb teatrimajja. Publik satub erinevate installatsioonide mõjuvälja, mis visuaalselt  vahendab näidendiga seotud hetki, emotsioone ning vahetuid sündmusi, mis Valgevenes viimaste presidendivalimiste ajal aset leidsid.

Lavastuse järgmine osa toimub Vene Teatri väikeses saalis täielikus pimeduses, kus tehnoloogiliste võimaluste ja ruumilise heli efekti abil luuakse vahetu kohaloleku tunnetus. Vaatajal on unikaalne võimalus "kuulata Valgevenemaad" ja luua  enda ettekujutuses oma versiooni sellest lavastusest.

"VALGEVENEMAA 2020" asetab teatrikülastaja kriitilise olukorra keskmesse viies ta Tallinna südalinnast otse 2020. aasta Minski sündmuste  keerisesse.  

Etenduse autorid tänavad Ilja Varlamovit (https://varlamov.ru) videomaterjalide eest

Lavastusmeeskond: