CHOTTO DESH, lavastaja Akram Khan

Legendaarne koreograaf Akram Khan esitleb Eestis oma kultuslavastust

25. ja 26. veebruaril 2025 võõrustab Vene Teater ainulaadset sündmust, kui Eesti publikul avaneb võimalus näha lavastust „Chotto Desh“, mille autor on üks meie aja mõjukamaid koreograafe ja moderntantsu revolutsionäär — Akram Khan.

„Chotto Desh“ on Khani maineka sooloetenduse „DESH“ ümberkujundatud versioon. „DESH“ tõi Khanile 2012. aastal maineka Laurence Olivier' auhinna ja pälvis laialdast tunnustust kogu maailmas. Lavastus põimib oskuslikult isiklikud mälestused ja müüdid, ühendades kaks elujõust pakatavat keskkonda - Suurbritannia ja Bangladeshi. Tantsu ja animatsiooni kaudu kulgev teekond jälgib peategelast, noort poissi, kes kasvab üles kahe kultuuri piiril ning püüab leida vastust küsimusele, kes ta tegelikult on. Lavastus käsitleb Identiteedi, põlvkondade vaheliste konfliktide ja kultuuriliste juurte küsimusi, tuues need ellu iga tantsuliigutuse, valguse muutumise ja noodi kaudu.

„Chotto Deshi“ lavamaagia taga on silmapaistev loominguline meeskond. Visuaalse disaini autor on Timmy Yip, kes pärjati Oscariga filmi eest „Tiiger ja draakon“ („Crouching Tiger, Hidden Dragon“). Tema käe all muutub lava lummavaks animatsioonimaailmaks, kus linnamaastikud ja muinasjutulised metsad sulanduvad ühtseks tervikuks. Muusika autor Jocelyn Pook ja legendaarne valguskujundaja Michael Hulls loovad atmosfääri, mis viib publiku unenäolisesse maailma, kus reaalsus ja kujutlusvõime põimuvad. Kriitikud üle maailma on lavastust üksmeelselt kiitnud. The Telegraph nimetab seda „transtsendentseks", tõstes esile iga stseeni maagilist ja emotsionaalset intensiivsust. The Independent kirjeldab lavastust kui „hüpnotiseerivat", rõhutades Khani meisterlikkust luua ühest tegelasest terveid universumeid. The Wonderful World of Dance toob esile lavastuse visuaalsed efektid kui „inimhinge sügavaimate tunnete hüpnootilise väljenduse". „Chotto Desh“ on midagi enamat kui tantsuetendus - see on poeetiline eneseleidmise lugu, mis kõnetab nii lapsi kui ka täiskasvanuid.

Akram Khan - hingekeelt kõnelev koreograaf

Bangladeshi päritolu Akram Khan ei ole lihtsalt koreograaf - ta on legend. Tunnustatud kaasaegse tantsu suunanäitajana on Khan ümber defineerinud modernse tantsu globaalses mastaabis. Tema lugu algab juba enne tema sündi: 1974. aastal põgenesid tema vanemad sõja jalust Ühendkuningriiki. Khan sündis Wimbledonis ja tema loominguline käekiri on kujunenud tänu Aasia ja Euroopa kultuuripärandi duaalsusele. Tema looming püüdleb universaalse väljendusvormi poole, mis on nii võimas, et see resoneerub publikus üle kogu maailma, äratades nii aukartust kui ka imetlust. Lapsepõlves õppis Khan klassikalist India templitantsu Kathakit ja jätkas hiljem haridusteed Northern School of Contemporary Dance'is Leedsis, kus ta lõpetas kooli ajaloo parimate tulemustega. Esimest korda astus ta lavale juba lapsena, mängides peaosa „Mowglis“ Londoni India tantsuakadeemias. Vaid 13-aastaselt osales ta Peter Brooki ikoonilises üheksatunnises lavastuses „The Mahabharata" ja hiljem selle televersioonis. Ta täiustas oma oskusi Leicesteri De Montforti ülikoolis ja tegi koostööd tunnustatud Belgia tantsija ja koreograafi Anne Teresa De Keersmaekeriga.

Kas Khan kaalus klassikalist balletti? „Jah," tunnistab ta. Pärast Barõšnikovi ja Nurejevi salvestuste nägemist 19-aastaselt osales ta esimest korda balletikursustel, lootes muljet avaldada. „Sellel oli vastupidine mõju," naerab Khan. „Nii lõppes minu balletikarjääri." See tähistas tema teekonna algust koreograafina.

Algusaastatel katsetas Khan sooloteostega, kombates oma füüsiliste võimete piire. Hiljem asutas ta Akram Khan Company, mis koondab iga projekti jaoks maailma parimaid tantsijaid, kes on valitud tuhandete kandidaatide seast. 2000. aastate alguseks oli Khan pälvinud kõik olulisemad Briti kriitikuauhinnad ja temast sai Ühendkuningriigi üks tähtsamaid kultuuriikoone. Kuninganna tunnustas teda Briti impeeriumi ordu liikmeks löömisega. Legendaarne baleriin Sylvie Guillem pöördus tema poole palvega luua talle teos – kogemus, mis Khani sõnul aitas tal „mõista klassikalise balleti keha ja selle olemust”.

Khan jätkas laval tantsimist, täites peaosi kuni 2019. aastani, mil ta 45-aastaselt teatas, et loobub peaosadest (kuigi teistes rollides - kes teab?)

Khanil on suur hulk pühendunud järgijaid. Mõned on olnud tema tööst lummatud juba tema varaseimate lavastuste ajast. Teised avastasid tema loomingu ikoonilise „Giselle`i“ ümberkujundamise kaudu ja neist said eluaegsed fännid. Paljud peavad Khani vaimseks teejuhiks ja moderntantsu guruks, kes toob lavale sügavaid tõdesid.

On erakordne privileeg, et Eesti tutvus Akram Khani loominguga algab just lavastusega „Chotto desh“. Teos sobib ideaalselt vaatamiseks kogu perele. Juba 25. ja 26. veebruaril 2025 saab Vene Teatris näha lavastust, mis on vaimustanud publikut maailma prestiižikamatel lavadel.

Artistic Team & Credits

DESH Artistic Direction and Original Choreography | Akram Khan, Chotto Desh Direction and Adaptation| Sue Buckmaster (Theatre-Rites), Music Composition |Jocelyn Pook, Lighting Design| Guy Hoare, Dancers|  Jasper Narvaez, Nico Ricchini, Original Visual Design| Tim Yip, Original Visual Animation created by| YeastCulture, Original Costume Supervisor| Kimie Nakano, Music Engineer | Steve Parr, Stories imagined by | Karthika Naïr and Akram Khan

MÄNGUKAVA

  • 25.02 TEISIPÄEV
    • 19:00

      CHOTTO DESH, lavastaja Akram Khan

      • SUUR SAAL
      • KÜLALISETENDUS
  • 26.02 KOLMAPÄEV
    • 19:00

      CHOTTO DESH, lavastaja Akram Khan

      • SUUR SAAL
      • KÜLALISETENDUS