Vene Teater on valmistanud maailmakuulsa teadlase Juri Lotmani 100. sünniaastapäeva puhul projekti „Põnev Lotman“

Tänavu tähistatakse UNESCO egiidi all silmapaistva kirjanduskriitiku ja kultuuriajaloolase Juri Lotmani sajandat sünniaastapäeva. Vene Teater on sel puhul ette valmistanud projekti „Põnev Lotman“. Alates 28. veebruarist hakkavad Vene Teatri Youtube`i kanalil (https://www.youtube.com/user/RussianTheatreEST) iga päev ilmuma illustreeritud klipid, kus näitlejad esitavad katkendeid Juri Lotmani suurteoste hulka kuuluvast raamatust „Vestlusi vene kultuurist“.

Näitlejatele uuelaadset väljakutset pakkuva projekti põhieesmärgiks on tuua Lotmani lugude tegelased – kirjanikud ja nende poolt loodud tegelaskujud, kuninglikust soost isikud, ajalooliselt silmapaistvad persoonid, aga ka 18. sajandil ja 19. sajandi alguses elanud nn tavainimesed – publikule senisest veelgi lähemale. Lotmani teoses käsitlemist leidev teemadering peaks huvi pakkuma laiale publikule. Ette kandmiseks välja valitud katkendid käsitlevad aadelkonna teenistuslikku elu, lahinguid ja paraade, kõrgseltskonna balle, kaardiväelaste prassinguid, kaardimänge ja duelle, aga ka elu lavalaudadel, mis peegeldas ajastule omast teatraalsust. 

Raamat „Vestlusi vene kultuurist“ põhineb samanimelisele 1980. aastate keskel Eesti televisioonis linastunud saatesarjale. Tartu Ülikooli kirjandusprofessori Juri Lotmani näol polnud tegemist mitte üksnes oma uurimisvaldkonnas põhjalikke teadmisi omava akadeemikuga, vaid ka suurepärase lugudevestjaga, kes haaras publiku oma lummusesse juba esimese saatega.

Juri Lotman lõpetas sarja sõnadega: „Ajalugu, mis kajastub ühes inimeses, tema elulaadis ja žestides, samastub inimkonna ajalooga – need peegeldavad teineteist ja võimaldavad üksteiselt õppida.

Näitlejate ettekanded Juri Lotmani tekstide põhjal pakuvad vaatajale võimaluse astuda möödunud ajastu kireva elu keskele ja Lotmani sõnul „mõista oma lahutamatut ühtsust tol ajal elanud inimestega“.

Projekti toetab Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu.