OLÜMPIA


22.veebruaril esietendub Sankt-Peterburi teatris “Balti maja“ lavastus “Olümpia“, mis on Vene Teatri ja “Balti maja“ koostööprojekt.

Lavastaja Filipp Loss (Vene Teatri kunstiline juht) toob lavale loo oma põlvkonnast, oma noorusajast, mil inimesed sõna otses mõttes läksid magama ühes riigis ja ärkasid täiesti teises riigis, mille seadused ja tavad olid neile veel täiesti tundmatud.

Lavastaja Filipp Loss eelseisvast esietendusest:

Vene Teatrit Eestis  ja Peterburi teatrit “Balti maja“ on paljude  aastate jooksul sidunud sõprussuhted, mille raames tekkis idee luua ühine lavastus, mis oleks samaaegselt nii Tallinna kui Peterburi teatri repertuaaris.   Me otsisime koos  “Balti maja“ direktori Sergei Šubiga dramaturgilist materjali,  mis sobiks mõlemale teatrile  ja ma pakkusin välja Olja Muhhina näidendi “Olümpia“. Mulle tundub, et selle süžee ja peategelased on ühtmoodi huvipakkuvad nii Peterburi kui Tallinna teatrikülastajatele. 

Tegevus algab enne Moskva olümpiat ja jõuab välja kaasaega.  Selle näidendi tegelased on enam-vähem minu eakaaslased, minu noorus möödus samuti 90. aastate alguse tormiliste sündmuste taustal- putš, Isehakanud Riikliku Erakorralise Seisukorra Komitee, Valge maja tulistamine Moskvas jm.  Minu õpingud, töö, elu möödusid nende sündmuste taustal, mida näidendis kirjeldatakse.  Vahel ma ei pööranud neile suurt tähelepanu, aga nüüd, tagasi vaadates mõistan, kuivõrd oluliselt muutus riigi elu just nende lühikeste aastate jooksul.

Loo  autor on tuntud Vene dramaturg Olja Muhhina.

Omal ajal tungis noor näitekirjanik Muhhina lausa tsunaamina oma näidenditega Moskva teatriellu ja lõi seal täiesti uue teatrikeele.  

Üheksakümnendate keskel, mil teatrites mängiti ainult klassikat, sai Olja Muhhina esimeseks nooreks dramaturgiks, kelle näidendeid Moskva teatrites mängukavva võeti. 

Näidendi “Olümpia“ kirjutas Olja Muhhina Moskva teatri “Pjotr Fomenko Meistriklass“ tellimusel.   See on lausa eepiline teos, mille tegevus algab 1975. aastal ja jõuab välja kaasaega.  Aastad lendavad näidendis nagu sügisesed lehed tuules: stagnatsiooniaastad, Olümpia, perestroika, putšid, rikkad aastad, vaesed aastad.   Kõik need sündmused arenevad meie silme all erakordse kiirusega, haarates vaatajad ajaloosündmuste keerisesse.

Peategelane Aljoša Stetškin on olümpiavõitja poeg, kes ka ise unistab jõuda olümpiale.  Samas satub tema noorusaeg pöörastesse 90ndatesse.  Orientiirid kaovad, maad võtavad narkokaubandus ja kuritegevus.  Sportlasest isa peab leppima transporditöölise ametiga.

Suure spordi asemel ilmuvad Aljoša ellu narkootikumid, mida ta hakkab tarbima koos oma esimese armastusega- Larissa nimelise neiuga.  Ainult vanaema, kes poisile lapsepõlves muinasjutte luges, suudab vastu panna kõikidele saatuselöökidele ning tuua lapselaps elule tagasi.

Lavastuses teevad kaasa nii Vene Teatri näitlejad kui ka teatri „Balti maja“ näitlejad.

Tallinnas mängitakse etendust “Olümpia“ esimest korda 8. mätsil Vene Teatris.