Mariupoli sõjakuriteo uurimus esietendub Vene Teatris kaks korda ja kahes keeles

Elmo Nüganen toob tänavu 30. mail Vene Teatris lavale Marius Ivaškevičiuse näidendi „Jumalad“. Lavastus etendub kahes koosseisus – vene ja eesti näitlejate esituses.

Ivaškevičiuse näidendi maailma esietendus toimub Vene Teatri suures saalis venekeelses koosseisus tänavu 30. mail ja eestikeelses koosseisus mõni päev hiljem, 4. juunil. Lavastus sünnib koostöös Delfi Meediaga.

Eesti koosseisus astuvad lavale Külliki Saldre, Maria Avdjuško, Katariina Unt, Eva Koldits, Darja Gavriltšenko, Saara Nüganen ja Märt Avandi. Vene koosseisus mängivad Tatjana Manevskaja, Natalja Dõmtšenko, Tatjana Kosmõnina, Anna Sergejeva, Artjom Garejev, Darja Gavriltšenko, Erika Babjak ja Stanislav Kolodub.

Näidendi idee tekkis Marius Ivaškevičiusel Ukraina sõja alguskuudel ja oli ajendatud põgenikest näitlejannade kogetud sõjaõudustest. Kuigi näidend põhineb päriselu sündmustel, ei ole see puhas dokumentaallavastus. „Ma ei nimeta seda etenduseks, vaid sõjakuriteo teatriuurimuseks,“ on autor varasemas intervjuus määratlenud. Olulist rolli mängis teose kujunemisel leedu dokumentalisti Mantas Kvedaravičiuse surm Mariupolis.

Hanna – naine, kes põgenes Mariupolis röövitud ja hukatud dokumentalisti surnukeha ja viimaste filmikaadritega

Ukraina täiemahulise sõja alguse ajal oli režissöör Mantas Kvedaravičius Ida-Aafrikas Ugandas. Ta filmis seal parasjagu mängufilmi, milles osales ka tema Ukrainast pärit elukaaslane Hanna. Mantas soovis pöörata oma elus uue lehekülje. Tal oli kavas jätta maha oma senine amet – dokumentalist sõjakolletes – ja hakata elama tavalist elu, abielluda Hannaga, saada lapsi. Sellest pidi saama nende uus elu, kuid sellesse plaani sekkus sõda.

Kui Vene väed Mariupoli alla jõudsid, tundis Mantas äkitselt, et ta ei saa, ei suuda veel tavalise inimese elu elada: ta teadis Mariupolist pärit inimesi, oli neid filminud. Kui linn piiramisrõngasse võeti, sõitis ta kohale, et oma film lõpetada. Hanna läks temaga.

Mantas jõudis filmida paar nädalat, siis võtsid Venemaa väed ta kinni ja hukkasid ta. Hanna seda ei teadnud ja otsis oma kadunud meest sõdivas linnas mõlemalt poolt rindejoont vihisevate kuulide ja langevate pommide all, kuni lõpuks leidis tema surnukeha. Koos uue filmimaterjaliga ja mehe surnukehaga õnnestus tal salaja põgeneda ümberpiiratud linnast ja jõuda Leetu.

Hiljem Pariisis monteeriti film kokku ja see sai pealkirjaks „Mariupol 2“ ning pälvis Euroopa filmiakadeemialt parima dokumentaalfilmi preemia.

Lavastusest lähemalt.

Kuigi „Jumalate“ maailmaesietendus seisab veel ees, on näidend juba pälvinud teatrikriitikutelt kõrgeid hinnanguid. Armastuse võimalikkust ja naiste saatusi Ukraina sõja ajal käsitlev näidend valiti võistlusel EURODRAM 2024. aasta Euroopa parimate näidendite hulka ning parimaks saksa keelde tõlgitud näidendiks.

Eesti teatripublikule on Marius Ivaškevičius hästi tuntud. 2016. aastal jõudis Eesti Draamateatri lavale tema näidend „Väljaheitmine“, mis tõi Hendrik Toompere jr-le aasta lavastaja auhinna. 2024. aastal tõi sama duo Eesti Draamateatri lavale Marius Ivaškevičiuse „Totalitaarse romaani“, mis nomineeriti neljas kategoorias Eesti teatriauhindadele, sh parima lavastaja auhinnale. Taavi Teplenkov pälvis parima meeskõrvalosatäitja auhinna.

„Jumalate“ etendused toimuvad kavas märgitud keeles (eesti või vene) ilma sünkroontõlketa.

Lavastus sobib vaatajatele vanuses 14+.

Pileteid lavastusele „Jumalad“ saab osta Vene Teatri kodulehelt ja Piletitaskust.

epl.delfi.ee