„Kuidas me matsime Stalinit”

26. juunil kell 19.00 toimub Vene Teatris (RINGlava) Arthur Solomonovi traagilise farsi „Kuidas me matsime Stalinit” heategevuslik ettelugemine. Selles osalevad näitlejad, aga ka sõjavastased ajakirjanikud ja avaliku elu tegelased - Dima Zicer, Elmo Nüganen, Artemy Troitsky, Tatjana Felgengauer, Jevgeny Fedorov (Tequilajazzzi laulja), Natalja Dõmtšenko, Victor Marvin, Artjom Garejev, Edgar Vunš.

Ettelugemine on tänapäeva teatri üks populaarseid vorme, kus näitlejad esitavad näidendit vaid teksti kaudu ja ülejäänu on jäetud kujutlusvõime hooleks - publik võib ise ette kujutada tegelaste välimust, tegevuspaika ja tegevuskohta. Ettelugemistel pole tavaliselt dekoratsioone selle tavatähenduses, vaid on tekst, mis näitlejate kõnes elavneb ning on mõte, mida lavastaja püüab edasi anda.

Solomonovi näidendi ettelugemised on juba toimunud Prahas, Riias, Vilniuses, Budvas, San Franciscos, Barcelonas, ​​Berliinis ja teistes linnades. Neil on osalenud Aleksandr Filippenko, Julia Aug, Maksim Suhhanov, Viktor Šenderovitš, Monetotška, Jevgeni Kiselev, Olga Romanova, Aleksandr Morozov, Mihhail Borzõkin, Anton Dolin, Tatjana Lazareva, Varvara Šmõkova, Aleksandr Feklistov jt. Igal linnal, ka Tallinnas, on omanäoline lugejaskond ning näidend ise on tõlgitud juba kaheksasse keelde.

Traagiline farss „Kuidas me matsime Stalinit”  kõlab tänapäeva tingimustes kui ere sõjavastane kunstimanifest. Kogu piletimüügist saadud tulu läheb  heategevuseks Ukrainas. 

See on näidend inimpsüühika kuritegelikust plastilisusest, valmisolekust teatud tingimustel taastoota totalitaarse mineviku ohtlikumaid tavasid, mis pole kuhugi kadunud. See võtab enda valdusse oleviku ja kavatseb saada tulevikuks. Kes on tähtsam – inimene või riik? Kui kergesti saab inimesest türann ja kui kuulekalt võimaldab keskkond tal selleks saada?

VAATA ROHKEM