Häda mõistuse pärast

A. Gribojedov

Kompositsiooni autor ja lavastaja Stepan Pektejev
Kunstnik Andrei Barmenkov
Valguskunstnik Anton Andrejuk
Koreograaf Olga Privis
Muusikaline kujundus Aleksandr Žedeljov
Lavastaja abi Larissa Tšerkassova

Osatäitjad:
Tšatski- Aleksandr Kutšmezov
Famussov- Aleksandr Okunev
Sofia- Alina Karmazina
Liisa- Anastassia Tsubina / Katrin Sutt
Moltšalin- Artjom Garejev
Skalozub- Juri Žilin / Aleksandr Domovoi
Tugouhhovskaja- Liilia Šinkarjova
Hrjumina- Jelena Jakovleva
Hlestova- Liidia Golovataja
Natalja Goritš- Jekaterina Kordas
Zagoretski- Vladimir Antipp
H.N.- Daniil Zandberg
H.D.- Eduard Tee
Autor- Ilja Nartov

Esietendus 27. oktoobril 2017

30.09 P 18:00
25.10 N 19:00


Vene komöödia
Etendus kestab 1 tund ja 50 minutit

Aleksandr Gribojedovi elu ja teoste motiividel
Lavastuses on A.Gribojedovi  näidendi teksti muudetud ja täiendatud!

Kas te kujutasite Tšatskit sellisena ette nagu ta meie lavastuses on?  Aga Sofiat, Famussovi ja teisi näidendi tegelasi?  Kui tihti te kasutate eraelus tuntud komöödiatest pärit fraase, millest on kujunenud omamoodi kõnekäänud. Maailmas ei ole inimest, kes end rumalaks peab.  Aga  kui palju võiks olla inimesi, kes eeldavad, et mõistus segab neil elamast ning rikub suhteid ümbritsevatega. Kas teile meeldib kaaslane, kes ütleb tõe otse näkku või püüate eemale hoida neist, kes annavad soovimatuid vastuseid ning halvustavaid hinnanguid.

„Häda mõistuse pärast“ on üks vene kultuuri võtmetekste. Puškin ennustas komöödiale prohvetlikult igavest kuulsust. „Häda mõistuse pärast“ tõlgenduste ja lavastuste ajalugu on sama huvitav kui näidend ise. Komöödiast on saanud üks vene põhimüüte. Erinevatel ajastutel on näidendit ja selle lavastusi keelatud, seda on kardetud, see erutab vaatajate meeli siiani (nii palju kui tänapäeval teater üldse suudab erutada).

Gribojedovi kuju on salapärane ja traagiline: ta sai hiilgava hariduse, valdas kümmetkond keelt, oli luuletaja, tõlkija, diplomaat, helilooja. Tema teiste näidendite visandid lubavad kinnitada, et tema hiiglaslik anne ei jõudnud „Hädas mõistuse pärast“ täielikult avaneda, kuid see ennustas suurejoonelist järge.

Stepan Pektejevi lavastus uurib Gribojedovi maailma. Seda, kuidas „Hädas mõistuse pärast“ peegeldusid autori eluseigad. Ja kuidas juba kirja pandud näidend mõjutas diplomaadi ja poliitiku Gribojedovi elu.

Näitlejad mitte ainult ei mängi selles lavastuses Gribojedovi näidendi tegelasi, vaid ka kommenteerivad seda.

See on lavastus ebamugavast inimesest. Igavesest Tšatskist, kes segab kõiki. Kelle kõrval olles hakkab kõhe, igaüks tunneb juba ette häirituna. Tšatskist, kes loodetavasti on alati olemas, temata pole võimalik kujutleda ühtki ajastut ega põlvkonda!