GAGARINI TEE

G. Burke

Lavastuses mängivad Ivan Aleksejev ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetajad Katrin Sutt, Eduard Tee ja Dan Jeršov.
Lavastuskunstnik – Mari-Liis Bunder (Eesti Kunstiakadeemia Vabade kunstide teaduskonna stsenograafia osakonna 3. aasta bakalaureusetudeng)
Foto: Mari-Liis Bunder
Esietendus Vene Teatri RedBox-is 1. veebruaril 2017“Gagarini tee” esietendusega avab Vene Teater uue lava, mis on saanud endale nimeks “RedBox”!

Šoti dramaturgi Gregory Burke’i enim tähelepanu pälvinud näidendi lavastus on GITISE lõpetaja Pavel Pronini (L. Heifetsi kursus) diplomitöö. Samaaegselt on see üks kolmest Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetajate, kes on neli aastat professor Kalju Komissarovi, paljude õppejõudude ja akadeemia etenduskunstide osakonna juhataja Garmen Tabori käe all oskusi omandanud, diplomitööst. See on Viljandi Kultuuriakadeemia esimene Vene Teatrile suunatud lend, mis on suursündmuseks eesti ja vene kultuuri suhetes. Lavastuste triptühhoni kuuluvad peale „Gagarini tee“ veel „Preili Julie“ ja „Anna käsk, füürer!“. Käesolevas lavastuses osalevad Katrin Sutt, Eduard Tee ja Dan Jeršov. Lisaks näitab lavastuses oma tööd Eesti Kunstiakadeemia stsenograafiaosakonna kolmanda kursuse tudeng Mari-Liis Bunder (kursuse juhendaja Lilja Blumenfeld). Sel moel ühendab „Gagarini tee“ kahe riigi kolme linna kolme õppeasutuse loomingulisi jõupingutusi.

Tegevus toimub öösel laos, väikeses Šoti linnakeses, mis on ootamatult muutunud tähtsast tööstus- ja majanduskeskusest ääremaaks. Tööliste õiguste eest võitlemise ilusatest aegadest on alles ainult tänavanimi – Gagarini tee. Tegelased üritavad sel ööl mõista, kuidas edasi elada, mida teha.

Tajudes poole sajandi taguste Šotimaa sündmuste ootamatut kaja tänapäeva Eestis, võtab lavastaja ette julge loomingulise eksperimendi. Ta tõstab näidendi tegevuse, tegelaste oma tee otsingud ümber meie riiki, lähenedes sellega dokumentaalteatri esteetikale. Samal eesmärgil on lavastuse tarbeks loodud täiesti eripärane ruum, publikuga suhtlemise eripärane formaat.

Lavastus hoiab pidevas pingeseisundis kuni täiesti ennustamatu finaalini, autor on selle eest hoolitsenud.