Gribojedov. Häda mõistuse pärast

A. Gribojedov

Lavastuses osalevad Aleksandr Kutšmezov, Ilja Nartov, Anastassia Tsubina, Alina Karmazina, Artjon Garejev, Juri Žilin, Ekaterina Kordas, Aleksandr Okunev, Vladimir Antipp, Daniil Zandberg, Eduard Tee, Liidia Golovataja.

27.10 R 19:00
28.10 L 18:00
11.11 L 18:00
25.11 L 18:00
26.11 P 18:00
17.12 P 18:00
28.12 N 19:00


Aleksandr Gribojedovi elu ja teoste motiividel

Kompositsiooni autor ja lavastaja Stepan Pektejev

Kunstnik Andrei Barmenkov

Helilooja Aleksandr Žedeljov

 

„Häda mõistuse pärast“ on üks vene kultuuri võtmetekste. Puškin ennustas komöödiale prohvetlikult igavest kuulsust. „Häda mõistuse pärast“ tõlgenduste ja lavastuste ajalugu on sama huvitav kui näidend ise. Komöödiast on saanud üks vene põhimüüte. Erinevatel ajastutel on näidendit ja selle lavastusi keelatud, seda on kardetud, see erutab vaatajate meeli siiani (nii palju kui tänapäeval teater üldse suudab erutada).

Gribojedovi kuju on salapärane ja traagiline: ta sai hiilgava hariduse, valdas kümmetkond keelt, oli luuletaja, tõlkija, diplomaat, helilooja. Tema teiste näidendite visandid lubavad kinnitada, et tema hiiglaslik anne ei jõudnud „Hädas mõistuse pärast“ täielikult avaneda, kuid see ennustas suurejoonelist järge.

Stepan Pektejevi lavastus uurib Gribojedovi maailma. Seda, kuidas „Hädas mõistuse pärast“ peegeldusid autori eluseigad. Ja kuidas juba kirja pandud näidend mõjutas diplomaadi ja poliitiku Gribojedovi elu.

Näitlejad mitte ainult ei mängi selles lavastuses Gribojedovi näidendi tegelasi, vaid ka kommenteerivad seda.

See on lavastus ebamugavast inimesest. Igavesest Tšatskist, kes segab kõiki. Kelle kõrval olles hakkab kõhe, igaüks tunneb juba ette häirituna. Tšatskist, kes loodetavasti on alati olemas, temata pole võimalik kujutleda ühtki ajastut ega põlvkonda!

 

 

Esietendus 27. oktoobril 2017.