VENE TEATER

15. detsembril 1948 ütles noor GITISe lõpetanu Vera Fjodorova: „Kui hea!“ Sellest V. Suponevi unustatud näidendi „Pilootide perekond“ repliigist said unustamatud esimesed sõnad Eesti ainsa professionaalse vene teatri laval.

Tollase kollektiivi aluse moodustas GITISe lend. Edaspidigi varustasid Moskva ja Peterburi teatrikoolid teatrit noorte näitlejatega; mõnikord tulid truppi näitlejad eesti teatritest ja oma teatristuudio lõpetajad.

Pea 70 aasta jooksul ( teatris algas just 70. hooaeg) on kollektiivis vaheldunud mitu lavastaja- ja näitlejapõlvkonda. Kõige huvitavamad perioodid on olnud Vitali Tšermenjovi, Semjon Lermani, Grigori Kromanovi ja Eduard Tomani kunstilise juhtimise all.

Nende aastate jooksul on teatris oma lavastusi teinud Roman Viktjuk, Andrei Tarkovski, Voldemar Panso, Jüri Sillart, Kalju Komissarov, Roman Kozak, Juri Jerjomin, etendustes on mänginud Anatoli Solonitsõn, Ada Rogovtseva, Oleg Striženov ja väga palju teisi andekaid näitlejaid.

Hiljutistel hooaegadel on teatris tööanud noor lavastaja Peterburist Ivan Strelkin, kes on Tallinnas teinud mitu lavastust: „Õnn kaasa!“, „“Bernarda Alba maja“, „Mick Jaggeri huuled“, jt. Aastatel 2014- 2017 oli teatri kunstiline juht Moskva lavastaja Igor Lõssov. Tema tõi publikuni lavastused „Onu Vanja“, „Naisevõtt“, „Kirsiaed“, „Öö Eevale“, „Kuritöö ja karistus“ jt.

6. septembrist 2017 on teatri kunstiline juht Moskva lavastaja Filipp Loss, tema loomingulised plaanid teatris ootavad veel teostamist.

Tere tulemast Vene Teatrisse!

Teatri logo

https://www.dropbox.com/sh/v2rib6w6e9dnd3b/AABBi5o4dhWZ-al-q7SsVFoJa?dl=0